دورنمایی خوش در انتظار شهر انگوت
دورنمایی خوش در انتظار شهر انگوت
شهر انگوت به عنوان مرکز بزرگترین بخش استان اردبیل یکی از مناطق مستعد برای توسعه به لحاظ مختلف بخصوص در بخش گردشگری است.

شهر انگوت به عنوان مرکز بزرگترین بخش استان اردبیل یکی از مناطق مستعد برای توسعه به لحاظ مختلف بخصوص در بخش گردشگری است. شهر انگوت در سرشماری سال ۱۳۸۵ نزدیک به ۱ هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت داشت در حالی که در سرشماری نفوس و مسکن سال گذشته جمعیت این شهر نزدیک به ۳ هزار نفر بوده است.

این آمار نشان می دهد این شهر در طول یک دهه به آرامی به توسعه دست یافته و با وجود کاهش جمعیت همه شهرها و روستاهای اطراف، انگوت با افزایش جمعیت همراه بوده است. بر همین اساس برای اطلاع از وضعیت کلی توسعه این شهر سراغ شورای شهر و شهرداری انگوت رفتیم.

انگوت روی ریل توسعه

شهردار انگوت گفت: شهر انگوت با اقدامات انجام یافته و برنامه ریزی های صورت گرفته روی ریل توسعه قرار گرفته و در صورت توجه مسئولان و حضور بخش خصوصی می تواند به یکی از شهرهای مهم استان تبدیل شود.

«کیماس زند» در گفتگو با نشریه صدای آزادلو اظهار کرد: انگوت به لحاظ اماکن سیاحتی و تفریحی در شرایط مطلوبی قرار دارد اما برای دست یابی به نقطه مد نظر ایده آل که تبدیل به یکی از شهرهای گردشگری استان شود، نیازمند اعتبارات جهت توسعه پارک های فعلی هستیم.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات و بررسیهای وزارت مسکن و شهرسازی، سرانه متعارف و قابل قبول فضاهای سبز شهری در شهرهای ایران بین ۷ تا ۱۲ مترمربع برای هر نفر است، افزود: این در حالی است که در شهر انگوت بالاتر از میانگین موجود کشوری بوده و تا اواخر سال گذشته سرانه فضای سبز انگوت ۲۱٫۵ مترمربع برای هر نفر بود که خوشبختانه با کاشت درختان مثمر و غیر مثمر با همکاری منابع طبیعی این رقم اکنون افزایش نیز یافته است.

این مقام مسئول بیان کرد: هفته درختکاری سال گذشته با هکاری منابع طبیعی ۲ هزار اصله نهال در نقاط مختلف شهر انگوت توسط شهرداری کاشته شد و با ترتیب منظم نسبت به آبیاری آن ها اقدام می شود و در آینده ای نه چندان دور شاهد توسعه ای دلنشین در حوزه فضای سبز انگوت خواهیم بود.

وی اضافه کرد: پروژه هایی همچون لانه آتش نیز با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد به پیمانکار واگذار شده و اگر اعتبار کافی برای این منظور در نظر گرفته شود، تا پایان سالجاری تکمیل خواهد شد که در این مجموعه ساختمان اداری شهرداری نیز در طبقه اول و سالن همایشات در طبقه بالا ایجاد خواهد شد.

زند به فعالیت کارگاه ماسه شویی شهرداری انگوت اشاره کرد و گفت: یکی از منابع درآمد شهرداری انگوت کارگاه ماسه شویی است اما بعلت محدودیت درآمدزایی، نیازمند توجه مسئولان برای اختصاص اعتبارات مد نظر برای پروژه ها و برنامه های در نظر گرفته شده هستیم.

محدودیت اعتبارات، مشکل اصلی شهرداری

رئیس شورای اسلامی شهر انگوت گفت: از اصلی ترین مشکلات و موانع موجود در توسعه شهر انگوت و نبود توان اجرای پروژه ها، محدودیت اعتبارات است که اگر مرتفع شود، در سریعترین زمان به توسعه مد نظر خواهیم رسید.

«شهرام فرهمند» اظهار کرد: دست یابی به توسعه گردشگری مد نظر نیازمند حمایت همه مسئولان است اما تاکنون اعتبارات وعده داده شده از سوی نماینده مردم گرمی در مجلس برای شهرداری انگوت اختصاص نیافته که امیدواریم در کنار اعتبارات دولتی این مهم نیز کمک حال شهرداری باشد.

وی همچنین به محدودیت اعتبارات اختصاصی از محل تملک دارائی ها اشاره کرد و گفت: اعتبارات تخصیصی به شهرداری انگوت در مقایسه با سایر دستگاه ها و دیگر شهرها قابل قیاس نیست که با احتساب کمبود درآمدزایی و عدم اختصاص اعتبار، عملا دست شورای شهر و شهرداری برای اجرای برنامه های توسعه شهری کوتاه مانده است.

رئیس شورای شهر انگوت به محل های درآمد شهرداری اشاره کرد و گفت: کارگاه ماسه شویی با اشتغال ۷ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در مساحت ۴ هکتار در مالکیت شهرداری است که پس از رفع نواقصات از سال ۹۷ به صورت کامل فعالیت می کند.

توسعه فضای سبز در دستور کار

عضو شورای اسلامی شهر انگوت معتقد است برنامه اصلی شورای شهر و شهرداری انگوت توسعه پارک ولایت و در مجموعه گسترش فضای سبز انگوت است که با اخذ اعتبارات لازم برای این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

«سیاوش کوهی» اظهار کرد: برای احداث پارک ولایت سال گذشته ۱٫۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و اکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل نهایی آن به ۸ میلیارد ریال اعتبار نیازمندیم تا همه فازبندی های انجام شده به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه اکنون در شهر انگوت دو پارک ملت و ولایت وجود دارد، تصریح کرد: پارک ملت از گذشته احداث شده و پارک ولایت نیز به تازگی به مجموعه پارک های شهر افزوده شده و در سطح ۸ هکتار در تپه مشرف بر این شهر احداث شده و عملیات اجرایی فاز دوم آن در حال انجام است.

کوهی با اشاره به اینکه اقدامات انجام شده تاکنون از اعتبارات محل تملک دارایی ها بوده است، تصریح می کند: شهرداری برای توسعه این محل نسبت به خاکبرداری فاز دوم پارک و همچنین عقد قرارداد با پیمانکار جهت پازل بندی و جدول کشی ورودی و داخل محوطه پارک اقدام کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان گرمی بیان کرد: ما برای رسیدن به شرایط مطلوب در شهر انگوت تمام توان خود را به کار گرفته ایم، اما واقعیت اینکه تنها نمی توان با اقدامات شهرداری به توسعه دست یافت و بدین منظور اجرای راه ارتباطی به مرکز شهرستان و استقرار نمایندگی ادارات در این شهرستان و افتتاح ساختمان دولت باید در اولویت قرار گیرد.

نبود شبکه فاضلاب و فرسودگی شبکه آب شرب انگوت

نائب رئیس شورای شهر انگوت نیز یکی از مشکلات اصلی شهر انگوت را نبود شبکه فاضلاب و فرسودگی شبکه آب شرب این شهر دانسته و خواستار برنامه ریزی متولیان برای حل این مشکل شد.

«مریم مهدوی» به مشکل فاضلاب و فرسودگی شبکه آب شرب شهر انگوت نیز اشاره کرد و گفت: این مشکلات باعث شده طعم توسعه شهری را در انگوت نچشیم و با تخریب روزانه آسفالت برای ترمیم لوله ها، موانع زیادی برای توسعه شهری ایجاد شود.

وی با بیان اینکه ۷۵۰ تن قیر رایگان برای آسفالت نقاط شهری خریداری شده است، افزود: به زودی نسبت به آسفالت نقاط شهری اقدام می شود اما اگر اقدام اساسی برای رفع مشکل شبکه فاضلاب و آب انجام نشود، بازهم دچار چرخه معیوب خواهیم بود.

مهدوی از برنامه ریزی برای اصلاح مهندسی میدان نماز واقع در مرکز شهر انگوت خبر داد و گفت: در صورت تصویب این مهم در شورای ترافیک شهرستان نسبت به اصلاح این میدان با نمایی زیباتر از فعلی اقدام خواهد شد.

مردم یاری گر شورا و شهرداری باشند

عضو شورای اسلامی شهر انگوت حمایت مردم برای اجرای طرح های توسعه را ضروری دانست و گفت: اگر مردم از مجموعه شورا و شهرداری حمایت نکنند، عملا اجرای برنامه های پیش رو با مشکل مواجه خواهد بود.

«قربان نوری» بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در شهر انگوت وجود معارض در معابر اصلی و فرعی است که مانعی بزرگ برای توسعه شهری است. شورای شهر با جدیت از همه افرادی که در این زمینه همکاری داشته باشد حمایت خواهد کرد و قطعا در صدور پروانه ساخت و ساز شورای شهر مسیر را تسهیل خواهد کرد.

وی همچنین به اجرای طرح های مختلف در کنار مزار شهدای گمنام اشاره کرد و گفت: سازمان حفظ آثار باید برای تکمیل این پروژه اهتمام داشته باشد و نمای این محل را که پس از اجرای طرح اولیه به حال خود رها کرده است، تکمیل کند.

نوری اضافه کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته شهرداری نسبت به ایجاد فضای سبز در حاشیه مزار شهدای گمنام و بدنبال آن ایجاد سرویس بهداشتی در این محل اقدام می کند و اکنون ایجاد فضای سبز صورت گرفته و به صورت کامل نگهداری می شود.

لزوم تأمین روشنایی خیابان محمد رسول الله

عضو دیگر شورای اسلامی شهر انگوت گفت: تأمین روشنایی خیابان محمد رسول الله انگوت که توسط شهرداری تراشه های سنگی مسیر برداشته شده و خیابان جدید با بلوار کشی انجام شده است، باید در دستور کار قرار گیرد.

«بایرام آزاد» تأکید کرد: مسئولان باید اعتباری برای این مهم در نظر بگیرند و اداره برق نیز موظف است قبل از سانحه ای نسبت به تأمین روشنایی این خیابان که محل اتصال جمعیت عظیم روستاهای بخش انگوت به این شهر است، اقدام کند.

وی همچنین در رابطه با اجرای جدول گذاری در این خیابان تصریح کرد: برای اجرای ۵۰۰ متر جدول گذاری در خیابان محمد رسول الله با اعتبار ۶۰۰ میلیون ریال به پیمانکار واگذار شده و اجرای یک سمت آن نیز به اتمام رسیده و ادامه خواهد داشت.

این عضو شورای شهر گفت: ورودی شهر انگوت از سمت گرمی شیب بالایی داشته و همیشه شاهد تصادفات عدیده در این محل می شویم که برای حل این مشکل نیازمند توجه مسئولان ارشد شهرستان و اختصاص اعتبار لازم برای اصلاح و یا ایجاد کمربندی توسط راه و شهرسازی هستیم.

  • گفتگو از علی قاسمیان (منتشر شده در نشریه سیاسی اجتماعی صدای آزادلو)