روستای پرجمعیت پرچین چشم انتظار زیرساخت ها
روستای پرجمعیت پرچین چشم انتظار زیرساخت ها
روستاهای پرچین که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گرمی و در دهستان آزادلو بخش موران قرار گرفته اند، جمعا جمعیت بالای ۱۲۰۰ نفری دارند که از این تعداد دو سوم جمعیت در پرچین سفلی سکنی گزیده اند

روستاهای گرمی مغان هرکدام در حوزه های مختلف ظرفیت های منحصر به فردی دارند که نوید بخش آینده ای درخشان برای این شهرستان هستند. در بخش موران این شهرستان دو روستا به نام پرچین وجود دارد که در محل با پسوندهای یوخاری و آشاغا پرچین و در مکاتبات اداری با عنوان علیا و سفلی مشخص می شوند.
هر کدام از این روستاها که به فاصله کمتر از ۳ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند، ویژگی های خاص داشته و با وجود اشتراکات قوم و طایفه ای مسیر ارتباطی آن ها نیز به صورت جداگانه است. پرچین سفلی به واسطه قرار گرفتن در مسیر جاده ارتباطی گرمی به موران پرجمعیت تر و آبادتر از پرچین علیا است و در میان روستاهای ماه پری، خانبلاغی، زنگه وار و سیاوش کندی قرار گرفته اند.
روستاهای پرچین که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گرمی و در دهستان آزادلو بخش موران قرار گرفته اند، جمعا جمعیت بالای ۱۲۰۰ نفری دارند که از این تعداد دو سوم جمعیت در پرچین سفلی سکنی گزیده اند. این روستا به واسطه شرایط خاص و منحصر بفردی که دارد، از معدود روستاهای شهرستان است که کمتر با معضل مهاجرت مواجه است.
آب و هوای روستای پرچین در فصول بهار و تابستان، معتدل و در فصول پاییز و زمستان کمی سرد است که این مهم لزوم تأمین زیرساخت های اساسی را می طلبد. علی رغم وجود ظرفیت های بالقوه این روستا به خصوص در بخش خاک حاصلخیز، اهالی از مشکلات عدیده ای نبود گاز، نبود آب شرب، نبود اینترنت پرسرعت، خالی بودن خانه عالم، راه ارتباطی نامناسب و بی توجهی به مسیرهای بین مزارع رنج می برند.

وعده هایی که محقق نشد
یکی از اهالی روستای پرچین سفلی گفت: در سال های گذشته مسئولان به وعده های داده شده مبنی بر تأمین آب شرب، راه ارتباطی مناسب و نعمت گاز عمل نکرده اند.
شاهی در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: گاز که همه مراحل لوله گذاری آن انجام شده است، ماه هاست در مرحله علمک گذاری داخل روستا و واگذاری کنتور مانده و اهالی با وجود رسیدن خط لوله به روستا از این نعمت بی بهره اند.
وی با بیان اینکه راه ارتباطی روستای پرچین که در مسیر اصلی گرمی به موران قرار دارد وضعیت بسیار اسفباری دارد، افزود: برخی از نقاط این مسیر ارتباطی که بخش بیش از ۱۰ هزار نفری را به مرکز شهرستان وصل می کند، قابل تردد نبوده و ضروری است نسبت به احیای آن برنامه ریزی کنند.
شاهی به وضعیت بد معابر داخل روستای پرچین اشاره کرد و گفت: بی برنامگی دستگاه های متولی است که روستاهای با کمتر از ۳۰ خانوار طرح هادی به طور کامل اجراء شده است اما در روستای پرجمعیت پرچین تردد در معابر روستا هنگام نزول بارش رحمت الهی غیرممکن است.
با بیان اینکه قسمت عمده خانه های روستای پرمهر مقاوم سازی نشده است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع انتظار می رود مسئولان با ارائه تسهیلات ویژه برای مقاوم سازی مردم را به این مهم ترغیب نمایند.

اقدام برای بهسازی راه اصلی و معابر داخل روستا
رئیس راه و شهرسازی گرمی مغان در رابطه با راه ارتباطی این روستا به همشهری گفت: آسفالت ریزی ۸ کیلومتر از راه ارتباطی گرمی به موران به زودی عملیاتی خواهد شد.
«علی سلیمی» افزود: پیش از این به دلیل وضعیت بد پل روستای پرچین و راه ارتباطی که از داخل روستا می گذرد، نسبت به احداث مجدد پل و زیرسازی راه اصلی که از داخل روستا می گذرد اقدام شده بود.
وی با بیان اینکه از این ۸ کیلومتر راه زیرسازی شده داخل روستا به طور کامل آسفالت ریزی خواهد شد، تصریح کرد: خروجی روستا به سمت مرکز بخش موران تا ۳ راهی روستای آزادلو نیز به زودی زیرسازی و آسفالت ریزی خواهد شد که با این اقدام بخش اعظمی از مشکلات اهالی مرتفع خواهد شد.
«میرعلی رحیمی» رئیس بنیاد مسکن نیز در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: طرح هادی روستای پرچین سفلی قسمتی انجام شده و به طور کامل در روستا کانال های آب اجراوی شده و در برخی از نقاط نیز به زودی عملیاتی خواهد شد.
وی با بیان اینکه از محل اعتبارات تملک دارائی ها مبلغی برای طرح هادی این روستا در نظر گرفته شده است، افزود: در نظر داریم اطراف مسجد روستای پرچین سفلی سنگ فرش کرده و بخش هایی از معابر که تردد بالایی دارند زیرسازی و آسفالت ریزی انجام دهیم.

اقدامات اساسی برای احیای روستای پرچین
بخشدار موران معتقد است باید از ظرفیت روستاهایی همچون پرچین در زمینه پایلوت اشتغال روستائیان و جلوگیری از مهاجرت به کلانشهرها استفاده شود.
«عبداله اصل زاده» در گفت و گو با همشهری اظهار کرد: کمبود امکانات علت اصلی مهاجرت از روستاهای شهرستان است که باید در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی زودبازده و مرتبط با محصولات کشاورزی برای ریشه کن کردن بیکاری در اولویت کشاورزان منطقه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه برای تأمین آب شرب روستای پرجمعیت پرچین از محل مجتمع آبرسانی بخش موران اقدام خواهد شد، افزود: مجتمع آبرسانی به بخش موران نیز در حال انجام بوده و قطعا در آینده این روستا آب شرب پایدار خواهد داشت.
این مقام مسئول بیان کرد: تأمین اینترنت تلفن همراه در این روستا را با جدیت د حال پیگیری هستیم و در بخش گازرسانی نیز تا پایان تابستان قطعا همه اهالی محترم روستای پرچین از این نعمت بهره مند خواهند بود.
وی همچنین به احداث پالایشگاه نفت در روستای پرچین اشاره کرد و گفت: سرمایه گذار بخش خصوصی به زودی عملیات احداث این پالایشگاه در کنار روستای پرچین را شروع خواهد کرد که قطعا در آینده این روستا موثر خواهد بود.
اصلان زاده اضافه کرد: در صورت تصویب منطقه آزاد که بسیاری از اراضی این روستا در محدوده منطقه آزاد قرار خواهد گرفت، قطعا رونق اقتصادی و کاهش آمار مهاجرت و بازگشت مهاجرین به وطن مادری خود را شاهد خواهیم بود.

  • علی قاسمیان (منتشر شده در روزنامه همشهری
  • نویسنده : علی قاسمیان