وعده هایی که به آن عمل نشد …
وعده هایی که به آن عمل نشد …
یکی از موضوعات مهمی که با توجه به اهمیت حوزه فعالیت آن مورد توجه این رسانه بوده است، عملکرد شورای اسلامی شهر گرمی در دوره فعلی با توجه به گذشت سه سال از عمر آن بوده است.

شورای فعلی شهر گرمی با ترکیبی متشکل از نخبه های سیاسی و اجتماعی در زمان شروع بکار انتظارات زیادی در میان مردم به وجود آورده بودند.

ارتباط مستقیم عملکرد شورای شهر با زندگی روزمره مردم نقش سنگین پارلمان محلی را بیشتر نمایان می سازد. پس از کش و قوس های فراوان موفق شدیم جواب چند سوال اساسی و مهم در رابطه با شهر گرمی را از آقای علی میکائیلی عضو شورای شهر گرمی بگیریم.

  • جناب آقای میکائیلی آیا مایل هستید خلاصه ای از زندگی نامه سیاسی و اجتماعی خود را مختصرا بیان نمایید؟

با سلام و صلوات به ارواح جمیع شهدا و بخصوص امام شهدا و رهبر معظم انقلاب اسلامی جواب این سوال را لازم نمی دانم زیرا در این شهر اکثرا بنده حقیر را می شناسند و اگر اینجانب از عملکرد خود در مقاطع مختلف مطلبی را بگویم یک نوع خودستایی خواهد شد. بنابراین لازم نیست اگر سوال دیگر راجب مسئولیت فعلی شورای شهر دارید بنده در خدمتم.

  • البته اینطور هم که می گویید نیست. در نظر شهروندان شما یک فرد مدیر و دلسوز و جزو معدود افرادی هستید که هرچه داشتید در این شهر سرمایه گذاری کردید و همچنین عضو خیرین و کارآفرین شهر می باشید. حسن نیت مردم به شما نیز در انتخابات شورای شهر نشان داده شد. هر سخنی با مردم دارید بفرمایید؟

این فرمایشاتی که فرمودید از لطف و محبت مردم عزیز است و بنده دست تک تک آن ها را می بوسم. به جرات می گویم بنده حقیر هرچه دارم از لطف و عنایت مردم دوست داشتنی و شریف مردم گرمی مغان بوده است.

  • جناب آقای میکائیلی بی پرده سوال ما این است شهروندان در این دوره با توجه به جضور افراد کاردان و لایق در شورای شهر امثال جنابعالی و سایر عزیزان خیلی امیدوار بودند که تحول بزرگی در سطح شهر اتفاق خواهد افتاد. اما با کمال تاسف باید عرض کنم در رابطه با کارهای اساسی و مبلمان شهری چیزی به چشم نمی خورد که در این دوره باشد. البته ناگفته نماند آسفالت ریزی و جدول گذاری و جمع آوری زباله از وظایف ذاتی شهرداری با نظارت شورای شهر می باشد. در گذشته نیز تمامی شهرداران این کارها را انجام دادند. منظورم کارهای اساسی و ماندگار در سطح شهر است.

بله کاملا درست است. در سال گذشته خدا پدر آقای میرزاده را رحمت کند که با تلاش ایشان ۳ میلیارد تومان اعتبار علاوه بر اعتبارات دیگر به شهرداری اختصاص یافت و تزریق نمود. ما نیز در سایه این اعتبار بسیاری از محلات و معابر را آسفالت ریزی کردیم و باقی محلات و شهرک ولیعصر عج نیز در سالجاری آسفالت ریزی خواهد شد.

  • البته پاسخی که دادید برای ما و مخاطبان قانع کننده نبود و عرض ما آسفالت ریزی و جدول و غیره نبود. سوال ما در زمینه اقدامات اساسی در مبلمان شهری است که ماندگار بنام این شورا در افکار عمومی ثبت شود؟

کاملا حق با شماست و بنده حقیر خود را ملزم به پاسخگویی به مردم می دانم. شما هر سوالی دارید با عنوان دقیق بپرسید تا پاسخ دهم.

  • شما و سایر عزیزان شورا در زمان انتخابات و حتی جنابعالی سال اول ریاست شورا اگر یادتان باشد که مدارکی هم داریم، قول چندین پروژه در سطح شهر را داده بودید. اما تاکنون هیچکدام عملی نشده است. می خواهید اسامی تک تک آن ها را نام ببریم؟

بله درسته یکی از آن ها نصب زیپ لاین بود، در این مورد حتی پیش آقای ندایی معاون استانداری رفتیم و ایشان محبت کردند دستور لازم را هم دادند ولی متاسفانه پیگیری نشد. دیگری بازگشایی خیابان معلم از پل چلک و همچنین بازگشایی خیابان معلم از پیچ کمیته امداد امام به طرف کوتول بود که آقای میرزاده قول پرداخت اعتبارات هر دو را داده بودند و چندین بار هم تعقیب کردند، اما باز متاسفانه اقدامی انجام نشد. مورد بعدی بازسازی و سازماندهی هر دو رودخانه داخل شهر بود و حتی رئیس حوادث کل کشور تلفنی در حضور آقای میرزاده و اعضای شورای شهر و شهردار محترم فرمودند طرح مربوط به اصلاح و ساماندهی هر دو رودخانه را بیاورید، اعتبار مناسبی اختصاص می دهم اما بازهم پیگیری و اقدامی تا این لحظه انجام نشده است. مورد بعدی ساماندهی پارک هلال احمر در محل بیمارستان سابق بود که می توانستیم یک پارک خوبی برای شهروندان ایجاد کنیم ولی با پیچیده نمودن کارها و بهانه های غیرمنطقی هنوز هم هیچ کار عملی صورت نگرفته است.

از موارد دیگر که برای شهر گرمی بسیار حیاتی و قابل توجه است ایجاد پارک جنگلی کوتول بود که زمینه از هر لحاظ بسیار آماده و فراهم بود اما تاکنون هیچ کار عملی صورت نگرفته و فقط شعار داده می شود. مورد بعدی و بسیار مهم ورودی های شهر گرمی بود زیرا علاوه بر خود شهروندان عزیز، هر مسافر و یا گردشگری می خواهد وارد شهر شود ابتدا همان ورودی شهر بسیار حائز اهمیت بوده و جلب نظر می نماید. هرچقدر ورودی و خروجی های شهر زیبا و جذاب باشد، همانقدر جذابیت شهر و فرهنگ مردم شهر مورد توجه مسافران و گردشگران قرار خواهد گرفت. از این پنج نقطه ورودی شهر فقط جاده بیگ باغی آن هم با اصرار فرماندار محترم آقای بهشتی شروع گردید که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

مورد بعدی تجهیز و بازسازی پارک ملت بود که در این فصل تابستان شهروندان لازم بود برای بهره مندی شهروندان از آن اجرایی بشود، اما متاسفانه تاکنون هیچ حرکتی برای این مهم انجام نشده و با بی توجهی های صورت گرفته در واقع حالت متروکه نیز دارد. طرح و مورد دیگر که بسیار شعار داده شده بود، موضوع بازگشایی چهارراه امام از جلوی مسجد جامع بود و حتما می دانید اولین فکر و نقشه ایجاد چهارراه در سال ۸۲ را که بنده شهردار وقت بودم مطرح کردم که توسط استاندار فعلی آقای بهنام جو، که آن زمان معاون عمرانی استاندار بودند، طرح و نقشه تصویب گردید. مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هم آن زمان توسط آقای نژاد محمد رئیس برنام و بودجه وقت استان منظور شده بود و با صاحبان خانه و املاک مسیر هم توافق های لازم صورت گرفته بود که مبلغ فوق هم برای خرید ساختمان های مسیر کفایت می کرد. اما باید بگویم با کمال تاسف در آن زمان دست های پشت پرده نگذاشتند این کار عملی شود و بعدا با تغییر نقشه اولیه به شرکت کوثر آذربایجان واگذار گردید که آن هم خود داستانی طولانی دارد. فی الحال سال گذشته آقای میرزاده چهار میلیارد تومان برای بازگشایی آن پول نقد اخذ و به حساب شهرداری واریز نمودند که قرار شد طی توافق اولیه مبلغ ۳٫۵ میلیارد تومان به حساب شرکت کوثر واریز و در مقابل شرکت ذکر شده موظف شد تمامی ساختمان های خریداری شده را به شهرداری واگذار و خلع ید و در ادامه نیز شهرداری الباقی ساختمان ها را خریدا کند. در جلسه اخیر هم آقای اسماعیلی نماینده فعلی شهرستان نیز قول دو میلیارد تومان را دادند که امیدواریم اگر در این دوره شورا هم به پایان نرسد، در دوره بعدی شورا طرح تکمیل و به پایان برسد.

مورد بعدی در ماه رمضان گذشته در محل تفرجگاه زرنه با مهندس خطیبی در حضور امام جمعه محترم و فرماندار و نماینده وقت و چند نفر از اعضای شورا شهر قرار شد شهردار محترم از طرفین رودخانه به عرض ده متر دیوار کشی نماید و هزینه دیوار کشی را هم آقای میرزاده تقبل نمودند و قرار شد آقای خطیبی با هزینه خود روی آن پل شیشه ای نصب نماید که متاسفانه این مورد هم عملیاتی نشد. بهرحال جای تاسف است که بنا به دلایلی ماهم دچار کارهای روزمره شدیم و فرصت های طلایی را از دست دادیم. حتی کار به جایی رسید جهت پیگیری و انجام این پروژه ها امام جمعه محترم و نماینده و فرماندار محترم جلسه ای در دفتر امام جمعه تشکیل دادند و پس از بحث و بررسی های فراروان پیگیری هر یک از پروژه ها را به یکی از اعضای شوراها محول کردند و قرار شد هر ماه یکبار در دفتر امام جمعه تشکیل جلسه برای اعلام گزارش شود. پس از آن دو جلسه در این زمینه برگزار شد اما امام جمعه محترم دید هرکسی به نحوی در حال توجیه کارهای انجام نشده است، نا امید شدند.

  • جناب آقای میکائیلی اولا بنده از صراحت گفتار شما که همراه با مستندات بود، بی نهایت سپاسگذارم و اتفاقا شهروندان نیز از مسئولان صادق قدردان هستند که مشکلات را صادقانه با آن ها در میان می گذارند و نه اینکه نقاط ضعف را توجیه می نمایند. اما مشکل و ایراد کار کجاست که پس از سه سال همچنان خانه اول هستیم و با اینکه زمینه این پروژه ها فراهم بود، چرا انجام نیافت؟

ببینید دوست عزیز رهبر معظم انقلاب دائما توصیه می کند مدیر باید ریسک پذیر باشد و از انجام کارها نهراسیده و انگیزه قوی داشته باشد. اساس مشکل ما همینجاست که مدیری که جسارت و انگیزه کارهای بزرگ را نداشته باشد باید خود کنار برود و نه اینکه چسبیده به میز، وظایف ذاتی خود را توجیه کند. ای کاش یک سازمانی و نهادی وجود داشت و عملکرد هر مسئول را تا آخر سال بصورت تخصصی و کارشناسی مورد بررسی قرار می دادند و داشته و نداشته های آن مسئول را می سنجیدند و سپس نقاط ضعف و قوت آن مشخص می شد. نه اینکه مسئولان بنشینند و خود برای خود رزومه و کارنامه بلند بالا تهیه کنند و شرح وظایف روزانه خود را چنان با آب و تاب تحریر کنند که گویا کارها بهتر از این نمی شد. عملکرد شورای شهر و شهرداری در مقابل چشم مردم است و نیازی به تبلیغات اضافه و فیلم برداری و عکس برداری های زائد نیست چون مردم به عینه آنچه انجام شده و نشده را دیده و قضاوت می کنند. به نظر بنده حقیر اینگونه کارها چیزی جز عوام فریبی و توهین به شعور مردم و افکار عمومی نیست.

  • شنیده می شود شهردار گرمی در حال جابجایی و رفتن است و شما نیز چندین سوال از ایشان طرح کرده اید؟

البته این شنیده ها یک نوع شایعه است و شهردار محترم همچنان در حال انجام وظیفه است و دوما بنده با آقای کامرانی از قدیم دوست هستم اما این دوستی سبب نمی شود از وظایف خود صرف نظر یا چشم پوشی کنم. سوال کردن و نظارت از وظایف اصلی شورا می باشد و اتفاقا این مهم موجب فعالیت بیشتر و دقت بیشتر شهرداری می شود و شهردار نیز موظف به پاسخ دادن به شورای شهر است و در نهایت اعضای شورای شهر در رابطه با پاسخ های شهردار تصمیم گیری می کنند.

  • در پایان نظر خودتان را در رابطه با رسانه جامع آزادلو بفرمائید؟

آزادلو یک رسانه پرطرفدار در سطح استان بوده و مخاطبان بسیاری دارد و البته هر رسانه ای نقاط ضعف و قوتی دارد و این رسانه هم مستثنی از آن نیست. امیدوارم روز به روز بهتر و آیینه عملکرد مسئولان و دستگاه ها و درد و مشکلات مردم در منطقه باشد و انشاا.. رسانه ها و بخصوص آزادلو نیز همچون شعار آزاداندیشی خود، بتوانند آزادانه مشکلات و نقدهای خود را در میان بگذارند.